10 مورد از خطرناک ترین نژادهای سگ در دنیا را بشناسیم!

10 مورد از خطرناک ترین نژادهای سگ در دنیا را بشناسیم

سگ ها از دیرباز به عنوان بهترین دوست انسان شناخته شده اند. این حیوانات باهوش، وفادار، بازیگوش و با محبت هستند و در بسیاری از فعالیت های انسانی مانند شکار، نگهبانی، نجات و غیره نقش دارند. اما همه سگ ها یکسان نیستند و برخی از آن ها به دلیل نژاد، تربیت، محیط و شرایط زندگی خود، خطرناک تر از دیگران هستند. خطرناک ترین سگ های دنیا سگ هایی هستند که بیشترین تعداد حمله و کشتار را به انسان ها وارد کرده اند و دارای جثه بزرگ، قدرت بدنی و رفتاری خشن هستند که می توانند آسیب های جدی و مرگباری را به طرف مقابل وارد کنند. در این مقاله قصد داریم 10 مورد از خطرناک ترین نژادهای سگ در دنیا را معرفی کنیم و عواملی که باعث خطرناک بودن آن ها می شوند را بررسی کنیم.

10- مالاموت آلاسکا (Alaskan Malamute)

مالاموت آلاسکا بسیار شبیه هاسکی سیبری است با این تفاوت که مالاموت آلاسکا بسیار بزرگتر می‌باشد. همچنین بسیار پرانرژی و عاشق پریدن به اطراف و شیطنت هستند. متأسفانه، این سگ ها مطیع صاحبان خود نیستند، بنابراین باید از سنین پایین به خوبی تربیت شوند.

برای آشنایی با اصول تربیت سگ ها پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی اصول مهم در تربیت سگ را مطالعه کنید.

سگ های مالاموت آلاسکا از سال 2014 تا 2020 مسئول 15 حمله و 6 مورد مرگ انسان ها بوده‌اند. اگرچه آن ها تنها مسئول 6  مرگ در این بازه بوده‌اند، اما سگ های مالاموت آلاسکا به دلیل نیش قوی و تمایل به استفاده از آن علیه دیگران همچنان در لیست سگ های خطرناک قرار دارد.

وزن آن ها معمولا بین 34 تا 45 کیلوگرم و قد آن ها بین 58 تا 71 سانتی متر است. مالاموت آلاسکا معمولا با صاحب خود و خانواده‌اش خوب کنار می آید، اما ممکن است با دیگر سگ ها، حیوانات خانگی، افراد غریبه یا کودکان کوچک تعامل نداشته باشد.

مالاموت آلاسکا (Alaskan Malamute)

9- دوبرمن پینچر (Doberman Pinscher)

دوبرمن پینچر با داشتن گوش های بریده، پشت صاف و ظاهری که همیشه هوشیار است، به راحتی قابل تشخیص است.

“پینچر” از یک اصطلاح آلمانی گرفته شده است که به عادت آن ها به حمله و گاز گرفتن طعمه اشاره دارد. این نژاد، نسل ها برای تبدیل شدن به سگ های تهاجمی پرورش داده شده‌اند حتی در طول جنگ جهانی دوم هفتاد و پنج درصد از سگ های رزمی که تفنگداران دریایی را همراهی می‌کردند دوبرمن بودند پس جای تعجبی نیست که خطرناک هستند.

دوبرمن ها از سال 2014 تا 2020 مسئول حدود 6 مورد مرگ و میر و همچنین بسیاری از حملات بوده‌اند. اگرچه این نژاد از نظر تعداد مرگ و میر به پای سگ های دیگر نمی‌رسند، اما همچنان خطرناک هستند و قادر به ایجاد صدمات جدی می‌باشند. وزن دوبرمن پینچر معمولا بین 32 تا 45 کیلوگرم و قد آن بین 61 تا 71 سانتی متر است. این سگ دارای موهای کوتاه و صاف با رنگ های مختلف مانند مشکی، قهوه ای و زرد است.

دوبرمن پینچر (Doberman Pinscher)

8- باکسر (Boxer)

باکسرها سگ های جالبی هستند زیرا به طور همزمان از نظر ظاهری به طرز باورنکردنی کسل هستند، اما برای سگ های کار تربیت شده‌اند. باکسرها از اولین سگ های راهنما بودند و در طول جنگ جهانی اول به عنوان پیشاهنگ و پیام رسان در ارتش آلمان خدمت می‌کردند. این سگ ها انرژی زیادی دارند و می توانند تا 35 کیلوگرم عضله داشته باشند.

با درنظر گرفتن توانایی‌های فیزیکی و ماهیت محافظتی‌ آن‌ها، به راحتی می‌توان متوجه شد که چرا باکسرها می‌توانند اینقدر دردسرساز باشند. اگرچه باکسرها در سال‌های اخیر منجر به 7 مورد مرگ و میر شده‌اند، اما تمایل به گاز گرفتن های غیرکشنده نیز دارند. مانند سایر نژادهای خطرناک، فقط در صورتی باید این نژاد را خریداری کنید یا به سرپرستی بگیرید که از نحوه نگهداری از آن ها و تربیت این سگ‌ها آگاه باشید.

7- لابرادور رتریور (Labrador Retriever)

از دیدن نام این نژاد در این لیست شوکه شدید؟

لابرادور رتریور یک سگ شکاری است که برای کار همراه انسان ها تربیت شده است. این سگ ها به راحتی به مردم اعتماد می‌کنند و به همین علت سگ های نگبان خوبی محسوب نمی‌شوند.  لابرادور رتریورها سگ‌های نسبتاً بزرگی هستند که وزن آن‌ها به 35 کیلوگرم می‌رسد و تنها حدود 65 سانتی متر قد دارند.

اغلب، مردم بر این باورند که علت حمله این سگ ها این است که می‌خواهند از خانواده، قلمرو یا غذای خود محافظت کنند. اگرچه آن ها از تهاجمی‌ترین سگ‌ها نیستند، اما جثه آن‌ها به اندازه‌ای بزرگ است که انسان‌ها را از پای درآورد و آسیب‌های شدیدی به بار آورند. طبق نتایج مطالعات از سال 2014 تا 2020، 56 مورد حمله انسانی و 3 مورد مرگ انسانی توسط لابرادور رتریور ها گزارش شده است. لابرادور رتریور ها مسئول 2.1 درصد از حملات سگ‌ها به انسان‌ها هستند.

6- چاو چاو (Chow Chow)

چاو چاو اصالتا از چین و شاید یکی از قدیمی ترین نژادهای شناخته شده است. در ابتدا، آن ها برای اهداف بسیاری، از نگهبانی و شکار گرفته تا گله داری و جابجایی لوازم، پرورش داده می شدند. موهای ضخیم آن ها شبیه یال شیر به نظر می رسد.

چاو چاوها تنه محکمی دارند و معمولاً تنومند هستند و حدود 30 کیلومتر یا بیشتر وزن دارند و قد آن ها بین 46 تا 56 سانتی متر است. چاو چاو یک سگ باهوش، شجاع، مستقل و وفادار است، اما همچنین می تواند سرسخت، بی رحم، حسود و پرخاشگر باشد. در بررسی های یک دوره 32 ساله، آن ها به 61 نفر از جمله 37 کودک و 18 بزرگسال آسیب رساندند. همچنین باعث مرگ 8 نفر در آن دوره شدند.

چاو چاو (Chow Chow)

5- پیت بول (Pitbull)

پیت بول خطرناک ترین سگ دنیا شناخته شده است. طبق مطالعات، طی یک دوره 13 ساله (2005-2017)، پیت بول مسئول 284 مرگ انسانی بوده است که تقریبا 3/2 از کل حملات کشنده را شامل می‌شود.

پیت بول‌ها برای نسل‌ها به‌عنوان سگ‌های شکاری و جنگی پرورش داده شدند، بنابراین جای تعجبی نیست که این سگ‌ها تا به امروز همچنان یک تهدید بزرگ محسوب می‌شوند. از دیگر دلایلی که پیت بول ها را به خطرناک ترین نژاد سگ تبدیل کرده این است که جثه بزرگی دارند (با وزن 35 کیلوگرم) و دارای آرواره های قوی و غریزه قتل می‌باشند.

انسان ها و سایر حیوانات شانسی در برابر پیت بول ها ندارند. با این حال، بسیاری از مردم اصرار دارند که این سگ ها تربیت پذیر هستند و پیت بول های دوست داشتنی را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کنند!

پیت بول (Pitbull)

4- روت وایلر (Rottweiler)

قبل از اینکه پیت بول ها به عنوان حیوانات بسیار خطرناک در افکار عمومی باشند، روت وایلرها اغلب خطرناک ترین نژاد سگ در جهان در نظر گرفته می شدند. این سگ ها می توانند تا 65 سانتی متر قد و 55 کلیوگرم یا بیشتر وزن داشته باشند. همچنین دارای یک نیش وحشتناک قدرتمند هستند.

روت وایلر‌ها جثه‌ای درشت دارند. این سگ ها نسبت به افراد خانواده خود بسیار دوستانه رفتار می‌کنند و از آن‌ها محافظت می‌کنند، اما این رفتار دوستانه را در برخورد با افراد غریبه از خود بروز نمی‌دهند.  

روت وایلرها به عنوان سگ هایی قدرتمند، محافظ و وفادار شناخته شده اند.اگرچه روت وایلرها تهدیدی برای خانواده محسوب نمی‌شوند، اما وقتی از صاحبان خود محافظت می کنند معمولاً بسیار پرخاشگر و خطرناک هستند.

طی سال های 2005 الی 2017 روت وایلر ها مسئول 45 حمله مرگبار بودند که شامل 10٪ از کل حملات مرگباری است که در آن دوره رخ داده بود.

3- ژرمن شپرد (German Shepherd)

ژرمن شپردها سگ های کاری هستند که در دهه های اخیر در ارتش و نیروهای پلیس مورد استفاده قرار گرفته اند. دلایل این انتخاب این است که ژرمن شپرد ها قوی، باهوش، قدرتمند و خطرناک هستند و می توانند حملات مرگباری را به انسان ها وارد کنند.

نژاد ژرمن شپرد با وزن حدود 40 کیلوگرم و ارتفاع بیش از 60 سانتی متر، برای کاهش تهدیدات انسانی عالی است. ژرمن شپردها از نظر تهاجمی بودن برتر هستند و عامل 20 مرگ (حدود 5 درصد از کل مرگ‌های ناشی از گاز گرفتن سگ) و موارد متعددی از گاز گرفتن های غیرکشنده بوده‌اند.

ژرمن شپرد ها برای خانواده هایی که گربه ندارند گزینه مناسبی محسوب می‌شوند و با شجاعت از خانواده خود محافظت می کنند، که این موضوع آن ها را به سگ های نگهبان عالی تبدیل می‌کند. نکته قابل توجه این است که این نژاد بسیار آموزش پذیر می‌باشند.

ژرمن شپرد

2- گول دونگ (Gull Dong)

گول دانگ ها در پاکستان، جایی که در ابتدا پرورش داده می‌شدند، به‌عنوان بولداگ پاکستانی شناخته می‌شدند، این سگ‌ها به عنوان سگ‌های کاری پرورش داده شدند. آن ها می توانند تا 65 کیلوگرم وزن داشته باشند. و انتخاب خوبی برای یک سگ خانگی نیستند.

گول دانگ ها می توانند کاملاً تهاجمی و خطرناک باشند و به یک سرپرست باتجربه نیاز دارند. گول دانگ یک نژاد کمیاب در جهان است که در پاکستان محبوبیت ویژه‌ای دارد.

گول دونگ (Gull Dong)

1- سگ گرگ (Wolfdog)

سگ گرگ یا wolfdog نامی است که به توله های حاصل از جفت گیری بین گرگ و سگ نسبت داده‌اند. این سگ ها نیش بسیار خطرناکی دارند. گرگ ها حیوانات وحشی هستند و به همین دلیل، وقتی سگ گرگ با شخصی روبرو می شود، هیچ شانسی ندارد.

سگ گرگ ها به دلیل ارتباط نزدیک با حیوانات وحشی و غیر اهلی، می توانند رفتار خشونت آمیزی مشابه والدین وحشی خود بروز دهند. اگرچه برخی از افراد می گویند که می توان آن ها را رام کرد، اما به طور کلی این موضوع خیلی باورپذیر نیست.

گرگ ها غیرقابل پیش بینی هستند و جفت گیری آن‌ها با سگ و تولد هیبرید گرگ، می تواند غیرپیش بینی بودن آن‌ها را تشدید کند. ناآگاهی از رفتارهای ذاتی حیوان خطرناک است. تقریبا غیرممکن است که یک هیبرید گرگ به درستی اجتماعی و تربیت شده باشد. وزن سگ گرگ معمولا بین 27 تا 79 کیلوگرم و قد آن بین 66 تا 81 سانتی متر است.

سگ گرگ (Wolfdog)

یکی دیگر از نژادهای سگ خطرناکی که می توانستیم به این لیست اضافه کنیم، سگ های هیبریدی هستند که تعداد قابل توجهی از گزارش‌های سالانه مربوط به حمله به انسان ها و کشتن آن ها را به خود اختصاص می‌دهند.

نتیجه گیری

در این مقاله 10 نژاد سگ خطرناک را معرفی کردیم این سگ ها نه تنها به خاطر اقدامات و حملات آن ها بلکه به این دلیل که پتانسیل ایجاد چنین آسیب های وحشتناکی را دارند تهدید کننده می‌باشند. این نژادها دارای ویژگی های فیزیکی و رفتاری مانند جثه بزرگ و عضلانی، فک قوی، رفتار تهاجمی و حساس، بی اعتمادی به غریبه ها و حیوانات دیگر هستند که می توانند آن ها را خطرناک کنند. سالانه 4 میلیون نفر توسط سگ ها گاز گرفته می شوند.

باشگاه پرورش سگ آرساس ارائه دهنده خدمات پرورش و تربیت سگ های حرفه ای، همچنین تولید غذاها و مکمل های با کیفیت سگ با برند ابیش می‌باشد.

فهرست تنظیمات خود را در تنظیمات موضوع تنظیم کنید -> هدر -> منو -> منوی تلفن همراه (دسته ها)
اولین فهرست پیمایش در اینجا خود را ایجاد کنید
سبد خرید
شروع به تایپ کنید تا پستهای مورد نظر خود را ببینید.